Поділ майна подружжя, придбаного в кредит

 

 

 

Поділ майна подружжя, придбаного в кредит

 На практиці виникають складнощі при поділі майна, що було придбане подружжям  за рахунок кредитних коштів. У разі укладення кредитного договору  його сторонами можуть   бути як  обоє  з подружжя, стаючи спів позичальниками,  а також  лише один з них. Майно може бути  набутим за допомогою різних джерел: повністю або частково за запозичені за кредитним договором кошти, за кошти, які є спільною сумісною власністю подружжя, за кошти, що є особистою приватною власністю одного з подружжя. Залежно від конкретних обставин придбання майна в кредит може вирішуватися Ваше питання про поділ майна подружжя.

Ви можете відповідно до   ч.2 ст. 69 Сімейного кодексу (далі – СК) України  розділити майно мирним способом -  за взаємною згодою. Якщо при поділі спільно нажитого майна між Вами та другим з подружжя не виникає конфліктів  щодо такого поділу та немає взаємних претензій і існує взаємна згода, кому, наприклад, дістанеться майно  придбане в кредит, а також платежі по ньому, а кому компенсація вартості такого майна,  або ж домовитися поділити майно іншим способом, то Ви можете вирішити це питання без звернення до суду. Окрім цього, ч.2 ст. 69 СК  передбачає можливість укладення договору про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя, який має бути нотаріально посвідчений.

Проте, за наявності спору, якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом. При поділі майна подружжя варто взяти до уваги,  що законодавство   встановило позовну давність терміном у три роки для звернення до суду з позовом про поділ майна, набутого під час шлюбу. 

Скажімо, Ви уклали шлюб з особою, яка   оформила кредит на житлове приміщення чи машину ще до укладення шлюбу,  а після  укладення шлюбу зобов’язання за  цим кредитом виконувалися  за рахунок спільних грошових коштів подружжя. В такому випадку при поділі майна  Ви маєте  право на отримання грошової компенсації, розмір якої визначається судом. При цьому необхідно отримати саме таку компенсацію, яка реально відповідає здійсненому Вами грошовому вкладу у виплату кредиту.

Або ж скажімо,  Ви придбали майно в кредит  за спільні кошти вже після  укладення шлюбу. В такому випадку кредит   може бути оформлено  на одного з подружжя,  а другий з подружжя обов’язково повинен надати згоду на укладення кредитного договору.  Оскільки відповідно до закону розподілу підлягає не лише майно, але й зобов’язання подружжя, то в такій ситуації потрібно  укласти  два окремих кредитних договори. І тут виникають ускладнення, адже для банків це не є вигідним, тому  варто звернутися до юристів, які кваліфіковано можуть провести відповідні переговори.

Проте, можливою є ситуація, коли  після укладення шлюбу було придбане майно в кредит, але його виплата здійснювалася і за рахунок спільних грошових коштів, і за кошти, що належали окремо одному з подружжя (наприклад, подаровані гроші, премії за досягнення). В такій ситуації  неможливо поділити  між подружжям порівну  кредитні зобов’язання та майно, набуте на їх підставі. Тому необхідно довести джерело походження вкладених у спільне майно коштів, а головне, що ці кошти є власність одного з подружжя, а не спільною сумісною власністю.

Перебування майна у заставі та наявність боргових зобов’язань з повернення кредиту не є перешкодою для його поділу.  В такому випадку  підлягають поділу і майнові права та обов’язки. Слід пам’ятати, що обоє з  подружжя, яке оформило іпотеку, так само, як і під час перебування в шлюбі, залишаються співборжниками і зобов’язані нести перед банком солідарну відповідальність за своїми кредитними зобов’язаннями або пропорційно отриманим від нерухомого майна часткам.

Або ж за домовленістю між Вами та другим з подружжям, або ж за рішенням суду  Ваш борг може бути поділено  пропорційно присудженим часткам у спільному майні. Ви можете  взяти борг на себе або це може зробити другий з подружжя. Тому з Вас, хто відмовився виплачується  грошова компенсація. Рекомендовано в такому випадку судовий варіант розділу,  оскільки добровільній угоді є ризик, що хтось із подружжя згодом може змінити рішення.

Якщо Ви, ділячи майно, не маєте  бажання бути сторонами за договором іпотеки,  Ви  можете  за взаємною  згодою та під контролем банку  продати  майно та повернути  кредит в  банк. При цьому, якщо  ще залишаються кошти після погашення зобов’язань по кредиту, то   поділіть їх між собою.

Адвокатське бюро «Герасько і партнери» з радістю  надасть  Вам  консультації, підготує необхідні документи та представить Ваші інтереси в суді щодо поділу майна подружжя.

 

 

 

разработано студия Prime