Що робити, якщо ви потрапили в дорожньо-транспортну пригоду (ДТП)?

Що  робити, якщо ви потрапили в дорожньо-транспортну пригоду (ДТП)?

Залежно від наслідків ДТП Ви зможете обрати наступні сценарії дій:

1)У випадку, якщо  наслідки ДТП такі, що немає потерпілих осіб та не завдано матеріальних збитків третім особам, а транспортні засоби залишилися справними та можуть в подальшому безпечно використовуватися за призначенням Ви та інші  учасники ДТП повинні звернутися до ДАІ, діяльність якої поширюється на територію, де сталася ДТП і доїхати до найближчого відділення, попередньо  самостійно склавши схему місця ДТП (вимоги до її складання  зазначені в п. 6.1 Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху).

Ви можете звернутися за допомогою  за єдиним  екстреним номером телефону  «112», зокрема, за отриманням відомостей про місце знаходження ДАІ або ж  з метою безпосереднього виклику ДАІ задля оформлення відповідних матеріалів.  Такий дзвінок безкоштовний.

 2) Якщо внаслідок ДТП є потерпілі особи, наявні пошкодження транспортних засобів, то:

-  Викличте швидку допомогу ( номер 112), ДАІ ( за номером 112);

- Дізнайтеся,  хто є іншими учасниками  ДТП та отримайте  відомості про них, а також зафіксуйте номер його (їх) транспортного засобу (-ів);

- Огляньте уважно місце ДТП, пошкоджені транспортні засоби та  за можливості  сфотографуйте чи зніміть на відео  навколишню місцевість, розташування в просторі, сліди, пошкодження транспортних засобів. При цьому нічого не чіпайте та не змінюйте на місці події до прибуття  працівників ДАІ;

- За наявності  свідків ДТП  зафіксуйте відомості про них (ПІБ, адреса, вік і т.п.);

- Повідомте  свого страховика про настання  ДТП;

- Підготуйте для пред’явлення працівникам ДАІ такі документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, водійське посвідчення, страховий поліс;

- Не вживайте  лікарські засоби чи алкоголь, що містять наркотичні речовини,  за винятком  тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені лікарем.

І пам’ятайте, що за залишення водіями транспортних засобів, іншими учасниками дорожнього руху на порушення встановлених правил місця дорожньо-транспортної пригоди, до якої вони причетні, ст. 122-4 КУпАП передбачена відповідальність  у вигляді штрафу від п'ятнадцяти до вісімнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

 Чого очікувати, коли ДАІ прибуде на місце події?

 

Оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення працівниками ДАІ відбувається відповідно до Інструкції з оформлення працівниками Державтоінспекції МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху ( далі — Інструкція).

 

Будьте готові до того, що:

-         Від Вас вимагатимуть пред’явити такі документи: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, водійське посвідчення,  страховий поліс;

-         Працівники ДАІ  складуть схему місця ДТП, вимоги до складання якої зазначені в п. 6.1 Інструкції. Схема підписується співробітником ДАІ, який її складав, і  у разі згоди з нею  - також Вами та іншими учасниками ДТП.  Якщо можете, то  сфотографуйте її. Однак, її копію Ви зможете отримати і за письмовою заявою в підрозділі ДАІ, співробітники якого прибули на ДТП;

-         Від Вас та інших учасників ДТП, а також  свідків візьмуть пояснення, які записуються на спеціальному бланку, що надається  працівниками ДАІ;

-         Вам та іншим учасникам ДТП видадуть  довідку про пошкодження транспортного засобу.

 3)    Якщо в результаті ДТП є постраждалі чи загиблі, то будьте готові до того, що:

-          Викличуть слідчого для проведення огляду місця події;

-         Учасників ДТП в обов’язковому порядку направлять  до установ охорони здоров’я для проведення огляду з метою з’ясування, чи перебували  учасники ДТП у стані сп’яніння.

Якщо у Вас чи інших учасників  ДТП не має  змоги повідомити про постраждалих  рідним або близьким, то в обов’язковому порядку ДАІ інформує родичів про факт ДТП.

У випадку, якщо були виявлені ознаки кримінального правопорушення при вчиненні ДТП (зокрема,  ст. 286 КК України) буде застосуватися порядок, передбачений Кримінально-процесуальним кодексом України.

 

Якщо ДАІ встановить винуватця ДТП, то відповідно:

- Буде складено  протокол про адміністративне правопорушення.  У випадку наявності спільної вини всіх учасників ДТП, протокол складається на кожного з них ;

- водійське посвідчення у винуватця (-ів) ДТП буде вилучено, про що зазначається у протоколі про адміністративне правопорушення, а замість нього  видано тимчасовий дозвіл на право керування транспортними засобами строком на три місяці ( відповідно до ст. 265- 1 КУпАП). Коли буде встановлено, що Ви не винні, то водійське посвідчення буде повернено.

 Коли відсутні прямі докази провини учасника (-ів) ДТП:

 

- водійські посвідчення буде вилучено  у всіх учасників ДТП, а замість них видано тимчасові дозволи на право керування транспортними засобами строком на три місяці;

- Протокол  про адміністративне правопорушення в такому випадку формується інспектором з дізнання підрозділу ДАІ, на території обслуговування якого сталася ДТП. Тому протягом доби матеріали, які сформовані працівниками ДАІ,  передаються для подальшого розгляду для нього. Він в найкоротший термін, але не більше одного місяця, зобов’язаний розглянути  ці матеріали та  встановити всі обставини  вчинення ДТП  (проведення допитів учасників ДТП, свідків, проведення експертизи тощо ) і  на підставі отриманих відомостей виявити винну особу і відповідно скласти відносно неї протокол про адміністративне правопорушення.

 У подальшому  на Вас чекає судовий розгляд справи, оскільки відповідно до ст . 221 КУпАП справи про ДТП розглядає районний, районний у місті, міський  чи міськрайонний суд.

 

Судовий розгляд

 

Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП строк накладення адміністративного стягнення для даної категорії справ складає 3 місяці.

Матеріали справи передаються ДАІ до суду за місцем вчинення правопорушення. Однак,  можна написати заяву на ім’я начальника підрозділу ДАІ, працівник  якого оформляв протокол, про направлення  матеріалів за місцем проживання порушника або  за місцем обліку транспортного засобу.

     Якщо Ви є особою, яка притягається до адміністративної відповідальності,  повістка Вам вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.

За результатами розгляду справи судом приймається постанова про накладення адміністративного стягнення  (штрафу або позбавлення водійських прав) на винну особу або ж  про закриття справи.

Пам’ятайте, що постанова суду може  бути  оскаржена  протягом 10 днів з дня її винесення в апеляційному суді, рішення якого є остаточним і оскарженню не підлягає.

 Виконання постанови про накладення адміністративного стягнення:

 А) Штраф  повинен бути сплачений  протягом 15 днів з дня набрання законної сили постановою  суду через банк. Для цього Вам  потрібно через тиждень після судового розгляду забрати копію постанови суду з «мокрою» печаткою в канцелярії. Коли заплатите штраф, то зверніться  в підрозділ ДАІ, де зберігається Ваше тимчасово вилучене посвідчення водія.  Надайте  копію постанови суду, копію квитанції про сплату штрафу та  тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом. Після цього Вам віддадуть  посвідчення водія.

Пам’ятайте, що  за повернення тимчасово вилученого посвідчення з Вас не мають права  стягувати плату.

 

Б) У випадку позбавлення водійських  прав  суд направляє  постанову про позбавлення водійських прав  у відповідний підрозділ ДАІ, який її і виконуватиме.  Якщо Ваше водійське посвідчення вилучено, то  одразу повернуто не буде, а його передадуть на зберігання в МРЕВ за місцем проживання.

Якщо Ви  оскаржуєте  постанову суду, то відповідно до ст. 318 КУпАП дія тимчасового дозволу на керування транспортним засобом продовжується за відповідною заявою до  підрозділу ДАІ до закінчення строку, встановленого для подання апеляційної скарги на постанову суду або до прийняття рішення по ній.  До заяви слід додати  копію ухвали суду про прийняття апеляційної скарги до розгляду.

Після спливу строку, на який Вас позбавили водійських прав, Ви можете отримати своє водійське посвідчення за умови:

 

-         після   успішного   складання   нею  у відповідному  підрозділі Міністерства внутрішніх справ України, що забезпечує  безпеку  дорожнього  руху, іспитів (теоретичного та практичного)  для отримання права  керування;

-         якщо  Ви були  позбавлені  прав за керування транспортним засобом у стані сп’яніння, то лише після обов’язкового проходження медичного огляду, а саме  після пред’явлення в ДАІ медичної довідки про придатність до управління транспортним засобом.

 Адвокатське бюро "Герасько і партнери" з радістю допоможе Вам у вирішенні питань, що виникли у зв'язку з ДТП. Звертайтеся за отриманням консультацій, послуг з представництва Ваших інтересів, а також інших юридичних послуг.

разработано студия Prime