Узаконення самочинного будівництва

 Узаконення самочинного  будівництва

Питання  узаконення самочинного будівництва набирає  все більшої  актуальності, адже часто трапляються випадки, коли збудовані об’єкти нерухомості  не відповідають будівельним вимогам, споруджені без отримання відповідної на те дозвільної документації, а також за наявності інших ознак самочинного будівництва. До того ж  велика кількість з них, коли особи здійснювали перепланування будівель, створювали прибудови тощо, але  не узаконили цих   змін.  За загальним же правилом особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво, не набуває права власності на  такий об’єкт нерухомості.

Незважаючи на те, що самочинне будівництво не можна вважати явищем позитивним, можливість його узаконення передбачено законодавчо. Зокрема, це можна зробити через  звернення зацікавленої особи до суду з позовом про визнання права власності на об'єкт нерухомого майна, а можна – і без такого звернення, про що буде зазначено далі.

Можливість узаконення через суд  випливає з ч.3 ст. 376 ЦК України, де зазначено, що право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. А відповідно до ч.5 ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує прав інших осіб.

Якщо Ви вирішили подати позов про визнання права власності на відповідний об’єкт, то візьміть до уваги, що він подається за місцем знаходження об'єкта нерухомості.

Позов про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно на чужій земельній ділянці може бути пред'явлено до органу державної влади або органу місцевого самоврядування та власника (користувача) земельної ділянки у випадку забудови на земельній ділянці, яка належить до державної чи комунальної власності або фізичній чи юридичній особі.

Слід пам’ятати, що лише отримання рішення суду про визнання права власності на об'єкт нерухомості не є достатнім. Натомість, після набрання рішенням суду законної сили  основне завдання власника самочинно побудованої нерухомості - зареєструвати право власності в органах державної реєстрації прав за місцем знаходження об'єкта нерухомого майна.

Можна узаконити самочинне будівництво і без звернення до суду. В такому випадку візьміть до уваги, що:

-         власник земельної ділянки (будинку) повинен отримати дозвіл на здійснення будівельних робіт в районній адміністрації (далі – РА);

-          в РА також необхідно подати затверджений проект будівлі, який має бути узгоджений з відповідними установами (зокрема, інженерно-експлуатаційними службами: тепломережею,  газом, електромережею, водоканалом, а також санітарно-епідеміологічною службою, пожежною інспекцією тощо).

-         отримати постанову про стягнення штрафів за порушення законодавства та сплатити ці штрафи, після чого РА зможе видати дозвіл на здійснення будівельних робіт. Таку постанову можна отримати у відділенні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю та у відповідному відділі місцевого органу земельних ресурсів;

-         далі необхідно звернутися з заявою про призначення державної технічної комісії для приймання зведеної будівлі та винесення рішення про готовність її до експлуатації. Така заява подається через інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю до РА. Рішення про призначення технічної комісії має бути винесено протягом семи днів від моменту подачі заяви, а робота комісії має завершитися протягом десяти днів.

-         акт державної приймальної комісії  отримується  у райвиконкомі, після чого на підставі цього акту можна буде отримати нові правовстановлюючі документи.

 

За отриманням детальнішої інформації, яким чином узаконити самочинне будівництво, звертайтеся до адвокатського бюро «Герасько і партнери», яке з радістю та  професійно допоможе Вам у вирішенні питання.

 

 

 

разработано студия Prime